שיעור הישראלים המזמינים מוצרים מחו”ל באינטרנט נסק בשנה האחרונה, רשימת האתרים הפופולריים הולכת ומתארכת. כ-20 מיליון חבילות ובהן פריטים שישראלים רוכשים באינטרנט מאתרים בינלאומיים עושות דרכן ארצה בשנה. כדי לממש את הפוטנציאל חייבת הממשלה להסיר את החסמים, ולהפחית מסים.

מקור: גלובס

  • נתוני דואר ישראל שנמסרו ל”גלובס” מלמדים כי מספר המשלוחים הנכנסים לישראל מאתרי מסחר אלקטרוני מחו”ל זינק פי ארבעה תוך שנתיים. רק במהלך 2014 הוכפלה כמות החבילות שטופלה בדואר על-ידי קונים ישראלים מאתרים בחו”ל, גם ב-2013 נרשמה מגמה דומה ביחס לשנה הקודמת.
חדשות התעשייה | יבוא אישי מאתרי אינטרנט בחול: מתי משתלם, אילו אתרים הכי פופולריים ובאילו סכומים אנחנו קונים?

קרדיט: גלובס

  • הערכת חברת פייפל, היקף העסקאות של ישראלים באתרי אינטרנט בינלאומיים עומד על כ-6 מיליארד שקל בשנה. ולא מדובר בקבוצת צרכנים זניחה: מ שערכה ביולי האחרון חברת TNS עבור פייפל עולה כי 90% מכלל הגולשים הישראלים באינטרנט ביצעו לפחות עסקה אחת ב-12 החודשים האחרונים. שיעור הקונים “הכבדים”, המבצעים רכישה מקוונת אחת לשבוע לפחות, עומד על 23%, לעומת 10% ב-2013.
  •  הגל הזה צפוי לגדול משמעותית בשבועות הקרובים במהלך נובמבר-דצמבר, בשל עונת הסיילים השנתית, החל מהסייבר מאנדי והבלאק פרידיי ועד למבצעי כריסמס וסוף השנה.

חשיפה  לזירות מסחר חדשות

לצד האתרים החזקים והמוכרים – בהם eBay, אמזון, עלי אקספרס, נקסט ואסוס – מתחזקת הקנייה גם באתרי מסחר כמו Borderfree.com המציע מגוון מוצרים מחנויות בארה”ב, אתר המכירות הסיני Light in the box, אתר פריטי האופנה מצרפת LA REDOUTE ועוד

חדשות התעשייה | יבוא אישי מאתרי אינטרנט בחול: מתי משתלם, אילו אתרים הכי פופולריים ובאילו סכומים אנחנו קונים?

קרדיט: גלובס

.

הסינים משתלטים על הרשת

רבים מהמוכרים ב-eBay הם סוחרים סינים, חלקם הגדול זוכים לפידבקים מצוינים שבשילוב עם מחירים זולים מעודדים את הקנייה. גם בדואר ישראל מספרים כי כמות הקניות מעלי אקספרס מצויה בעלייה, ועל כך יעידו גם עשרות פוסטים ביום בעמודי פייסבוק כמו e-ma-bey, שבו חולקות אימהות חוויות ומשתפות בקנייה מוצלחת, כולל תמונות ולינקים.

אתרים נוספים שמזכירות הגולשות בעמוד הם buyincoins.com, המציע אינספור גאדג’טים לבית, אופנה ואלקטרוניקה; ו-Iherb.com, המציע ויטמינים, מוצרים לתינוקות ועוד.

ועדיין, בקנייה מאתרים סיניים, בעיקר כשמדובר במוצרים קטנים בעלות של דולרים בודדים, נדמה כי הציפייה היא אחרת. “רכשתי אייפון 6 ביום שהוא הגיע לארץ, ומיד הזמנתי מאתר סיני 5 כיסויים במחיר מצחיק. עבר חודש, הכיסויים עוד לא הגיעו, והאמת היא שאני לא מופתע”, כך לדברי קונה מתמיד באינטרנט.

גם ברשת תמצאו טרוניות לגבי איכות הסחורה או משך המשלוח. “השקעתי 10 דולר בהזמנה של שמלה, וזה בגדר הימור. אם בסופו של דבר היא תגיע באיכות גרועה או במידה בעייתית, לא ארגיש מאוכזבת, אפשר להתייחס לזה כאל דמי מבחן לקנייה מסין”, אמרה קונה אחרת.

מה צריך לדעת כשמזמינים מחו”ל?

1. מה גובה המסים?

את תחשיב המסים רצוי לעשות מראש: הפטור מתשלומי מס הוא מדורג: בקנייה של עד 75 דולר יש פטור מלא ממסים. קניות ב-75-500 דולר פטורות ממכס, אך חל עליהן מע”מ ומס קנייה בהתאם למוצר (טבלת המסים מפורטת באתר רשות המסים, כשהיא בעיקר כוללת מוצרי חשמל ואלקטרוניקה). בקניות מעל ל-500 חלה חובת מכס, מע”מ ומס קנייה.

כדאי לזכור שהמשלוח לא נכלל בתחשיב: החישוב לפטור ממסים מתייחס למחיר הטובין (כלומר המוצר או הפריט) ללא משלוח, לשם כך חשוב שבחשבונית יפורט בנפרד מחיר המשלוח ממחיר המוצר.

למשל, אם הזמנתם פריט ב-70 דולר, ודמי המשלוח הם 20 דולר (כפי שגם מפורט על החשבונית), וסך העסקה הוא 90 דולר – עדיין החבילה תהיה פטורה ממסים.

מומלץ להיעזר באתר “קנה לי” (kneli.co.il) כדי להבין את העלות הסופית.

 חדשות התעשייה | יבוא אישי מאתרי אינטרנט בחול: מתי משתלם, אילו אתרים הכי פופולריים ובאילו סכומים אנחנו קונים?

קרדיט גלובס

2. תשלומים מפתיעים

“3 תחומים שמתחזקים בתחום היבוא האישי הם מכשירי סלולר, תוספי תזונה וחלקי חילוף לרכב”, מסביר ביטון. “במקרים כאלה לעתים נדרשים אישורים של משרדי הממשלה הרלבנטיים (תקשורת, בריאות ותחבורה), מה שמוסיף להליך האספקה חולייה נוספת בשרשרת.

“מטרת הבדיקות של חבילות כאלה מתייחסת לתקינות המוצרים. למשל, במקרה של טלפון סלולרי ממותג לא מוכר או משולח לא מוכר, המטרה היא לבדוק לדוגמה שהוא לא פוגע בתדרים.

“במרבית החבילות לא נעשות בדיקות, אבל כשיש עיכובים הם עשויים לגרור תוספת תשלום, שמתחילה ב-25 שקל ועשויה לטפס ל-200 שקל. מכאן שבעיקר ביבוא של מוצרים כאלה, חשוב לבדוק מראש את סך העלות, וזה לא מסובך: מצלצלים לחברות הבלדרות ושואלים לפי סוג המוצר, ערכו ומנין הוא מגיע, ולצד הנחיות מדויקות של רישום בחשבונית, נוכל להגיד בדיוק כמה הצפי לתשלום, עד רמת האגורות”.

ביטון מזהיר מפני תופעה נפוצה של זיוף מחיר על החשבונית במטרה להתחמק מהיטלים. “אלפי מכשירים סלולריים מגיעים לישראל מדי חודש. במקרים רבים רשום על החשבונית מחיר הנמוך מ-75 דולר. המכס תופס 99% מהמקרים, ולצד המבוכה וכמובן השלמת המיסוי עשוי להתלוות גם קנס”.

3. השוואת מחירים

במסגרת חגיגת הקניות בשבועות הקרובים, מציע ביטון לא לרוץ לבצע עסקאות לפני סקר גוגל קצר שכולל גם אתרים קטנים. “בהרבה מקרים, אתרים פחות פופולריים מייצגים את ההזדמנות המשתלמת ביותר. במהלך סקר השוק אפשר למצוא פערי מחיר מטורפים – בין האתרים עצמם ובין המחירים בארץ”.

מי שלא רוצה להמתין למשלוח חינם שמציעים רוב האתרים ושעשוי לקחת כמה שבועות, יוכל להזמין משלוחים בתשלום דרך חברת בלדרות.

בהקשר זה נציין כי לפעמים המחירים בארץ יהיו משתלמים יותר, כך שבסקר כדאי לכלול גם חנויות מקומיות. אם פער המחירים נמוך מ-10% – לא בהכרח ישתלם להיכנס לתהליך של רכישה מחו”ל.

4. נקודת האיסוף

התורים בסניפי הדואר עשויים להעיב על חוויית הקנייה, אבל יש אור בקצה המנהרה: במסגרת תוכנית ההבראה של הדואר תתאפשר החל מעוד כמה חודשים מסירת חבילות בבית, סניפים יפעלו עד השעה 20:00 (3 פעמים בשבוע), וייפתחו מרכזי חלוקה אוטומטיים וערוץ חלוקת חבילות דרך רשת שיווק.

בקניות מאתרים ישראלים אפשר להשתמש בשירות בוקס איט: מדובר בלוקרים אלקטרוניים לאיסוף ולהחזרת חבילות, הפזורים ברחבי הארץ. החבילה ממתינה לקונה למשך 24 שעות.